;

Zasoby biblioteczne

Katalog on-line umożliwia przegląd księgozbioru Biblioteki PANS we Włocławku oraz wyszukiwanie poszczególnych pozycji. Oznacza to, że bez przychodzenia czy dzwonienia można sprawdzić, czy w naszym księgozbiorze znajduje się poszukiwana przez Państwa książka.

Aby odnaleźć poszukiwaną książkę można skorzystać z opcji wyszukiwania prostego . W pole wyszukiwania należy wpisać: tytuł, autora, temat, słowo z tytułu książki. Wartości te można wpisać pojedynczo lub łącznie np. autor i tytuł. Formularz wyszukiwania zaawansowanego umożliwia natomiast szukanie wg jednej z poniższych opcji m.in.:

  • tytułu,
  • autora,
  • tematu.

Aby w pełni korzystać z funkcji katalogu on-line należy założyć swoje konto (po wcześniejszym osobistym zapisie do biblioteki).

Jak założyć konto

Po wejściu na stronę katalogu klikamy zakładkę Konto. Wówczas pojawi się strona do logowania, na której należy wpisać następujące dane:

  • Login lub e-mail (adres e-mail czytelnika podany w Bibliotece przy zapisie), 
  • Hasło

Użytkownik posiadający adres e-mail powinien poniżej formularza logowania kliknąć odnośnik “Nie pamiętasz hasła?”. Pozwoli to wygenerować jednorazowe hasło logowania, które zostanie przysłane mailem. W celu zabezpieczenia przed spamem i robotami internetowymi, operacja ta wymaga dodatkowo podania wartości kontrolnej, zgodnej z zapisanymi w bibliotece danymi. Wartością tą może być nazwisko i imię, ewentualnie numer karty bibliotecznej.

Uwaga: Ze względów bezpieczeństwa, po pierwszym zalogowaniu do katalogu on-line zalecana jest zmiana hasła!

Rezerwacja i zamówienie

W systemie SowaSQL czytelnik (po zalogowaniu się na swoje konto) może wypożyczyć książkę (zarezerwować i następnie odebrać w Bibliotece) lub zapisać się do kolejki oczekujących na dany tytuł (zamówić książkę).

Rezerwacja dotyczy egzemplarza książki dostępnego w danej chwili w Bibliotece. Zarezerwowanie egzemplarza powoduje, że jest on niedostępny dla innych czytelników, pomimo, że nadal znajduje się w Bibliotece.

Jeżeli w Wypożyczalni nie ma żadnego dostępnego egzemplarza danej książki, czytelnik może taką książkę zamówić. Zamówienie jest równoznaczne z zapisaniem się czytelnika do kolejki oczekujących na dany tytuł. Jeśli w Bibliotece pojawi się egzemplarz danego tytułu, to zostanie on automatycznie zarezerwowany dla pierwszego z oczekujących czytelników.

Aby zarezerwować lub zamówić książkę należy po wyszukaniu w katalogu konkretnej pozycji kliknąć na opcję: Wypożycz lub Zapisz się.

Rezerwacje należy odbierać w ciągu 7 dni od momentu złożenia rezerwacji.

Rezerwacje złożone po godzinach otwarcia Biblioteki realizowane są pierwszego dnia roboczego (np. w przypadku złożenia rezerwacji po godzinie 18.00 w czwartek, książka do odbioru jest w piątek).

Każdego czytelnika obowiązuje limit wypożyczeń (zob. Regulamin Biblioteki).

Czytelnikowi nie wypożycza się jednorazowo dwóch jednakowych dzieł. Przy zamawianiu i rezerwacji książek, w przypadku, gdy jest kilka wydań tego samego tytułu należy wybrać to, które jest potrzebne.

Uwaga:
W przypadku, gdy czytelnik ma nieuregulowane zaległości pieniężne lub też przetrzymane książki system SOWA nie pozwoli na rezerwację ani zamówienie kolejnych pozycji – aby posiadać wszystkie uprawnienia czytelnicze, konieczne jest uregulowanie należnych zobowiązań wobec Biblioteki.

Oprócz zamawiania i rezerwowania książek on-line możliwa jest także rezerwacja telefoniczna (pod nr telefonu: 668-075-530) bądź mailowa na adres: biblioteka@pans.wloclawek.pl.

Odwołanie Rezerwacji / Zamówienia

Jeżeli użytkownik Biblioteki postanowi zrezygnować z rezerwacji lub zamówienia, po wejściu na swoje konto wybiera opcję: Oczekujące – następnie przycisk Anuluj lub Rezygnuj.

Po dokonaniu każdej z operacji należy pamiętać o wylogowaniu się ze swojego konta.

Prolongowanie książek wypożyczonych

Prolongowanie wypożyczonych książek drogą internetową – usługa pozwala na samodzielne przesunięcie terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych o 30 dni (pod warunkiem, że inny czytelnik nie złożył zamówienia na dany tytuł). 

Funkcja działa po wcześniejszym zalogowaniu czytelnika na jego indywidualne konto. 

Dla książek przetrzymanych funkcja prolongaty jest zablokowana.

W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt z Biblioteką.

Skip to content