;

Zasoby biblioteczne

Katalog on-line umożliwia przegląd księgozbioru Biblioteki PANS we Włocławku oraz wyszukiwanie poszczególnych pozycji. Oznacza to, że bez przychodzenia czy dzwonienia można sprawdzić, czy w naszym księgozbiorze znajduje się poszukiwana przez Państwa książka.

Aby odnaleźć poszukiwaną książkę można skorzystać z opcji wyszukiwania prostego . W pole wyszukiwania należy wpisać: tytuł, autora, temat, słowo z tytułu książki. Wartości te można wpisać pojedynczo lub łącznie np. autor i tytuł. Formularz wyszukiwania zaawansowanego umożliwia natomiast szukanie wg jednej z poniższych opcji m.in.:

  • tytułu,
  • autora,
  • tematu.

Aby w pełni korzystać z funkcji katalogu on-line należy założyć swoje konto (po wcześniejszym osobistym zapisie do biblioteki).

Jak założyć konto

Po wejściu na stronę katalogu on-line klikamy zakładkę <Konto>. Pojawi się wtedy strona logowania, na której wpisujemy:Login lub adres e-mail: adres e-mail podany w bibliotece przy zapisie.Hasło: aby uzyskać hasło należy kliknąć odnośnik „Nie pamiętasz hasła?”. Na podany adres e-mail zostanie przysłany link, który umożliwi nadanie hasła do konta.

Rezerwacja i zamówienie

W systemie SowaSQL czytelnik (po zalogowaniu się na swoje konto) może wypożyczyć książkę (zarezerwować i następnie odebrać w Bibliotece) lub zapisać się do kolejki oczekujących na dany tytuł (zamówić książkę).

Rezerwacja dotyczy egzemplarza książki dostępnego w danej chwili w Bibliotece. Zarezerwowanie egzemplarza powoduje, że jest on niedostępny dla innych czytelników, pomimo, że nadal znajduje się w Bibliotece.

Jeżeli w Wypożyczalni nie ma żadnego dostępnego egzemplarza danej książki, czytelnik może taką książkę zamówić. Zamówienie jest równoznaczne z zapisaniem się czytelnika do kolejki oczekujących na dany tytuł. Jeśli w Bibliotece pojawi się egzemplarz danego tytułu, to zostanie on automatycznie zarezerwowany dla pierwszego z oczekujących czytelników.

Aby zarezerwować lub zamówić książkę należy po wyszukaniu w katalogu konkretnej pozycji kliknąć na opcję: Wypożycz lub Zapisz się.

Rezerwacje należy odbierać w ciągu 7 dni od momentu złożenia rezerwacji.

Rezerwacje złożone po godzinach otwarcia Biblioteki realizowane są pierwszego dnia roboczego (np. w przypadku złożenia rezerwacji po godzinie 18.00 w czwartek, książka do odbioru jest w piątek).

Każdego czytelnika obowiązuje limit wypożyczeń (zob. Regulamin Biblioteki).

Czytelnikowi nie wypożycza się jednorazowo dwóch jednakowych dzieł. Przy zamawianiu i rezerwacji książek, w przypadku, gdy jest kilka wydań tego samego tytułu należy wybrać to, które jest potrzebne.

Uwaga:
W przypadku, gdy czytelnik ma nieuregulowane zaległości pieniężne lub też przetrzymane książki system SOWA nie pozwoli na rezerwację ani zamówienie kolejnych pozycji – aby posiadać wszystkie uprawnienia czytelnicze, konieczne jest uregulowanie należnych zobowiązań wobec Biblioteki.

Oprócz zamawiania i rezerwowania książek on-line możliwa jest także rezerwacja telefoniczna (pod nr telefonu: 668-075-530) bądź mailowa na adres: biblioteka@pans.wloclawek.pl.

Odwołanie Rezerwacji / Zamówienia

Jeżeli użytkownik Biblioteki postanowi zrezygnować z rezerwacji lub zamówienia, po wejściu na swoje konto wybiera opcję: Oczekujące – następnie przycisk Anuluj lub Rezygnuj.

Po dokonaniu każdej z operacji należy pamiętać o wylogowaniu się ze swojego konta.

Prolongowanie książek wypożyczonych

Prolongowanie wypożyczonych książek drogą internetową – usługa pozwala na samodzielne przesunięcie terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych o 30 dni (pod warunkiem, że inny czytelnik nie złożył zamówienia na dany tytuł). 

Funkcja działa po wcześniejszym zalogowaniu czytelnika na jego indywidualne konto. 

Dla książek przetrzymanych funkcja prolongaty jest zablokowana.

W przypadku problemów z logowaniem prosimy o kontakt z Biblioteką.

Sowa Mobi

Katalog on-line naszej biblioteki jest także dostępny w postaci bezpłatnej aplikacji mobilnej Sowa MOBI. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.

Po pobraniu aplikacji należy wybrać naszą bibliotekę i zalogować się jak do Katalogu on-line. Aplikacja poza szybkim wyszukiwaniem książek, umożliwia rezerwowanie, zamawianie i przedłużanie terminu zwrotu – o zbliżającym się terminie zwrotu książek przypominają odpowiednie powiadomienia.Uwaga: Osoby, które jeszcze nie posiadają konta w Katalogu on-line mogą je utworzyć poprzez opcję . Na podany adres e-mail zostanie przysłany link, który umożliwi nadanie hasła do konta. Loginem jest adres e-mail podany w bibliotece przy zapisie. 

Konto w aplikacji zakładamy tylko po wcześniejszym, osobistym zapisie do biblioteki!

 

Instrukcja obsługi aplikacji mobilnej – https://moodle.pans.wloclawek.pl/course/view.php?id=1061

w.bibliotece.pl

Katalog on-line umożliwia połączenie z portalem w.bibliotece.pl (opcja dla zalogowanych czytelników).Portal oferuje ocenianie, recenzowanie, polecanie wybranych książek, dyskusje z innymi czytelnikami, zamawianie i rezerwowanie.

Aby w pełni korzystać z możliwości portalu należy po zalogowaniu się do katalogu Sowa, wybrać zakładkę , utworzyć konto czytelnika i połączyć z kontem naszej biblioteki (hasło i login z katalogu on-line).

Skip to content