;

ŚWIADCZENIA DLA STUDENTÓW

STYPENDIUM SOCJALNE

Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2024/2025 wynosi 1570,50 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.

Wnioski wraz z pełną dokumentacją potwierdzającą sytuację materialną należy składać w terminie 21 dni od rozpoczęcia roku akademickiego.

W przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej rodziny studenta lub w innym przypadku (np. wznowienie studiów, powrót z urlopu, przeniesienie z innej uczelni itp.), po złożeniu przez studenta pisemnych wyjaśnień dopuszcza się możliwość złożenia wniosku w trakcie trwania roku akademickiego. Prawo do stypendium ustala się od miesiąca, w którym złożono kompletny wniosek (przyznanie świadczenia uzależnione jest od stanu środków Funduszu Stypendialnego).

Wnioski o przyznanie na rok akademicki 2024/2025 stypendium socjalnego/stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości należy składać w terminie od 01.10.2024 r. do 21.10.2024 r.

Wnioski przyjmowane są w Dziale Nauczania (ul. Mechaników 3, pok. nr 11 i 13) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 10:00 – 14:00 oraz we wtorek w godz. 12:00 – 17:00.

Wszyscy studenci, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600,00 zł zobowiązani są do dołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej albo centrum usług społecznych  o korzystaniu w roku złożenia wniosku ze świadczeń z pomocy społecznej przez studenta lub członków jego rodziny. Składając wniosek o wydanie zaświadczenia student powinien powołać się na art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

 

STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Wnioski wraz z aktualnym orzeczeniem należy składać w terminie 21 dni od rozpoczęcia roku akademickiego. W sytuacji wydania przez organ orzekający orzeczenia po tym terminie lub w innym przypadku (np. wznowienie studiów, powrót z urlopu, przeniesienie z innej uczelni itp.), po złożeniu przez studenta pisemnych wyjaśnień dopuszcza się możliwość złożenia wniosku w trakcie trwania roku akademickiego. Prawo do stypendium ustala się od miesiąca, w którym złożono kompletny wniosek (przyznanie świadczenia uzależnione jest od stanu środków Funduszu Stypendialnego).

Wnioski o przyznanie na rok akademicki 2024/2025 stypendium dla osób niepełnosprawnych należy składać w terminie od 01.10.2024 r. do 21.10.2024 r.

Wnioski przyjmowane są w Dziale Nauczania (ul. Mechaników 3, pok. nr 11) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 10:00 – 14:00 oraz we wtorek w godz. 12:00 – 17:00.

Przedłużenie ważności orzeczeń:
Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zakłada przedłużenie ważności tzw. orzeczeń covidowych, których ważność upłynęła w pandemii (ich ważność została wówczas “automatycznie” przedłużona) a także orzeczeń, których okres ważności upłynął po 5 sierpnia 2023 r. Zarówno orzeczenia covidowe, jak i te wygasające po 5 sierpnia 2023 r., będą ważne do 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.
Zgodnie z art. 6bb ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. W celu udokumentowania powyższej sytuacji student zobowiązany jest do dostarczenia zaświadczenia, wydanego przez przewodniczącego powiatowego zespołu, potwierdzającego złożenie wniosku oraz określającego termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
 

STYPENDIUM REKTORA

O stypendium rektora może ubiegać się student, który:

  1. zaliczył poprzedni rok studiów (semestr zimowy i letni) w terminie określonym organizacją roku akademickiego bez warunkowego kontynuowania studiów lub;
  2. jest studentem I roku studiów drugiego stopnia.

O stypendium rektora może ubiegać się również student przyjęty na I rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:

  1. laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
  2. medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o których mowa w przepisach o sporcie.

Stypendium rektora może otrzymać student, który spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

  1. uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen nie niższą niż 4,0 i znalazł się w grupie 7% studentów (wg stanu na dzień 1 października danego roku akademickiego), którzy uzyskali najwyższe średnie ocen na danym kierunku/specjalności (dotyczy kierunku filologia), roku studiów oraz poziomie studiów;
  2. uzyskał w ostatnim roku studiów osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie na poziomie co najmniej krajowym.

W przypadku studentów I roku studiów drugiego stopnia za ostatni rok studiów uważa się ostatni rok studiów pierwszego stopnia.

Wnioski o przyznanie na rok akademicki 2024/2025 stypendium rektora należy składać w terminie od 01.10.2024 r. do 21.10.2024 r.

Wnioski przyjmowane są w Dziale Nauczania (ul. Mechaników 3, pok. nr 21) w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godz. 10:00 – 14:00 oraz we wtorek w godz. 12:00 – 17:00.

Studenci posiadający orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przyjmowani są poza kolejnością.

Studenci ubiegający się o przyznanie stypendium, przed złożeniem w Dziale Nauczania wniosku powinni zgłosić się do dziekanatu właściwego wydziału w celu potwierdzenia średniej ocen.

Student I roku studiów drugiego stopnia, który ukończył studia pierwszego stopnia w innej uczelni zobowiązany jest dołączyć do wniosku zaświadczenie potwierdzające uzyskaną średnią ocen.

ZAPOMOGA

Zapomoga może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

Trudną sytuacją życiową mogą być w szczególności n/w zdarzenia:

  1. śmierć członka rodziny studenta pozostającego ze studentem we wspólnym gospodarstwie domowym;
  2. ciężka choroba studenta lub członka rodziny studenta pozostającego ze studentem we wspólnym gospodarstwie domowym;
  3. klęski żywiołowe np. pożar, powódź;
  4. nieszczęśliwy wypadek studenta lub członka rodziny studenta pozostającego ze studentem we wspólnym gospodarstwie domowym;
  5. urodzenie dziecka przez studentkę lub małżonkę studenta;
  6. inne, na skutek których student znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.

O zapomogę można się ubiegać w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie świadczenia.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia, okoliczności opisanych we wniosku oraz wykazać koszty z tym związane. Studenci, którzy w danym roku akademickim nie mają przyznanego stypendium socjalnego zobowiązani są ponadto dostarczyć dokumenty potwierdzające sytuację materialną rodziny.

 

STYPENDIUM MINISTRA

O stypendium ministra może ubiegać się student, który zaliczył rok studiów w poprzednim roku akademickim i uzyskał w danym roku akademickim wpis na kolejny rok studiów albo został przyjęty na studia drugiego stopnia oraz wykazał się:

  1. znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub;
  2. znaczącymi osiągnięciami sportowymi.

Studenci zainteresowani ubieganiem się o przyznanie na rok akademicki 2024/2025 stypendium ministra powinni do dnia 27 września 2024 r. złożyć osobiście w Dziale Nauczania (ul. Mechaników 3, pok. nr 11) kierowaną do Rektora kandydaturę wraz z załącznikami dokumentującymi wymagane osiągnięcia (w wersji papierowej oraz elektronicznej).

WYSOKOŚĆ ŚWIADCZEŃ DLA STUDENTÓW W ROKU AKADEMICKIM 2023/2024

Stypendium socjalne

Dochód

Kwota stypendium

0,00 – 600,00 zł

1300,00 zł

600,01 – 1294,40 zł

1200,00 zł

 

Zwiększenie stypendium socjalnego

Dochód

Kwota  zwiększenia stypendium

0,00 – 1294,40 zł

135,00 zł

 

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Stopień niepełnosprawności

Kwota stypendium

znaczny  

1700,00 zł

umiarkowany

1400,00 zł

lekki

1200,00 zł

 

Stypendium rektora

Kwota  stypendium

1300,00 zł

 

Zapomoga

Rodzaj

Kwota  zapomogi

I stopnia

4000,00 zł

II stopnia

3500,00 zł

III stopnia

2500,00 zł

IV stopnia

1500,00 zł

V stopnia

1000,00 zł

 

Skip to content