;

Za nami VIII Konferencja naukowa „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego w sytuacji zagrożenia – implikacje praktyczne do współpracy samorządów, społeczeństwa, służb mundurowych”

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W dniach 22-23 maja 2025 roku, w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, odbyła się 8. edycja międzynarodowej konferencji nt. „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego w sytuacji zagrożenia – implikacje praktyczne do współpracy samorządów, społeczeństwa, służb mundurowych” , w której wzięli udział przedstawiciele świata nauki z ośrodków w kraju i zagranicą, przedstawiciele samorządu oraz służb mundurowych, a także studenci i doktoranci skupieni wokół panelu „Młodzi dla bezpieczeństwa – młodzi o bezpieczeństwie”. Poruszana w trakcie konferencji problematyka dotyczyła czterech aspektów bezpieczeństwa: bezpieczeństwa w wymiarze obronnym, ochronny, społecznym i gospodarczym.

Konferencji, jak co roku, towarzyszyły inne wydarzenia. Jednym z nich było seminarium „Przeciwdziałanie przemocy – od teorii do praktyki”, w trakcie którego głos zabrali zarówno przedstawiciele świata nauki (wykład otwierający i głos otwierający dyskusję przedstawiła dr hab. Małgorzata Michel z Uniwersytetu Jagiellońskiego), jak też przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego we Włocławku, delegatury Kuratorium Oświaty we Włocławku, Sądu Okręgowego we Włocławku, Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Galileo” w Nakonowie, Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, Straży Miejskiej we Włocławku i Stacji Pogotowia Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Zainteresowani mogli wziąć udział także w warsztatach prowadzonych przez psychologów z Zakładu Karnego we Włocławku pt. „W objęciach uzależnienia” – biograficznie o walce z nałogiem” (mjr Anna Osińska, por. Sandra Szymanek-Plucińska), w webinarze/warsztatach z sesją Q&A nt. promowania zasad równego dostępu do kształcenia niezależnie od wieku, płci czy sytuacji materialnej (mec. Tomasz Plaszczyk), w warsztatach z samoobrony prowadzonych przez Krzysztofa Urbańskiego ze Straży Miejskiej we Włocławku.

Z kolei pracownicy administracji uczelni wzięli udział w szkoleniu „Bezpieczny pracownik”, poprowadzonym przez Doering & Partnerzy Sp. z o.o.

Stałym elementem naszej konferencji był także „Dzień z profilaktyką”, dedykowany dla młodzieży szkół średnich i studentów, nad którym patronat objął Komendant Miejski Policji we Włocławku nadkom. Arkadiusz Górecki oraz JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku, dr Robert Musiałkiewicz, prof. PANS.

W trakcie „Dnia z profilaktyką” młodzież z Zespołu Szkół nr 4 we Włocławku im. K.K. Baczyńskiego miała okazję spotkać się z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, Straży Miejskiej we Włocławku, a także wziąć udział w webinarze nt. przeciwdziałania dyskryminacji. Całość zakończyła gra o puchar JM Rektora PANS we Włocławku – w trakcie rywalizacji młodzież musiała pokonać tor przeszkód, wykazać się technikami samoobrony i udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Tegorocznymi zwycięzcami gry zostali: Kacper Gawrysiak, Oliwia Kurant, Zuzanna Jurczak. Wyróżnienia otrzymali: Nikola Palińska, Paulina Spryszyńska i Michał Krajewski.

Tegoroczna konferencja współfinansowana była z budżetu państwa, ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka II”.

Uczestnikom konferencji oraz wydarzeń towarzyszących dziękujemy za aktywną obecność i zapraszamy za rok.

Więcej galerii zdjęć z PANS

Skip to content