Wykładowca PANS, dr Dawid Bunikowski, prof. uczelni, Dosentti, uzyskał członkostwo stowarzyszone w Las Casas Institute for Social Justice (Instytut Sprawiedliwości Społecznej Las Casas) na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego wniosek, złożony na zaproszenie Dyrektora Instytutu o. dra Richarda Finna, został zatwierdzony przez moderatorów Blackfriars Hall pod koniec października 2024 r. Został tym samym Associate Member w Instytucie. To członkostwo jest ważne przez trzy lata. Szczegóły są na stronie Instytutu: https://www.bfriars.ox.ac.uk/people/dr-dawid-bunikowski/
Blackfriars Hall jest częścią Uniwersytetu Oksfordzkiego jako tzw. private hall. Cieszy się autonomią i jest zarządzany przez prowincję dominikańską w Anglii. Blackfriars Hall obejmuje dwa instytuty naukowe: Aquinas Institute (Instytut Akwinaty) i Las Casas Institute (Instytut Las Casas). Pod względem dydaktycznym, Blackfriars Hall jest odpowiedzialny za kształcenie przede wszystkim w kierunku humanistycznym, filozoficznym i teologicznym.
Las Casas Institute prowadzi badania naukowe nad ważnymi zagadnieniami współczesności jak wojny, ubóstwo, państwo opiekuńcze, zmiana klimatu czy równouprawnienie, z punktu widzenia nauki społecznej Kościoła Katolickiego. Na stronie Las Casas czytamy, że „Instytut Sprawiedliwości Społecznej Las Casas szuka odpowiedzi na trudne i pilne pytania społeczne w świetle katolickiej tradycji intelektualnej”. Nazwa Instytutu nawiązuje do znanej postaci. Bartolomé de Las Casas (1484-1566) był słynnym historykiem i misjonarzem dominikańskim, który jako pierwszy upomniał się o prawa ludności rdzennej Ameryki Płd.
Blackfriars Hall stanowi znaczącą część „podróży” akademickiej naszego wykładowcy. Wcześniej wizytował Aquinas Institute w 2015 i 2019 roku (za drugim razem już jako przedstawiciel włocławskiej uczelni). Pomimo wyzwań związanych z pandemią, aktywnie uczestniczył w różnych seminariach i grupach czytelniczych, organizowanych przez Las Casas Institute, wspierając ciągłą współpracę. Członkostwo stowarzyszone stanowi formalizację tej współpracy.
„Stanowione prawa i polityki współczesnych państw zachodnich wymagają większej refleksji moralnej i filozoficznej. Tradycja Kościoła, która od Leona XIII odrzuca zarówno liberalizm, jak i socjalizm, pozostaje jednym z najbardziej inspirujących aksjologicznych fundamentów Europy, o uniwersalnym przesłaniu”, mówi Dawid Bunikowski. „Należy w dalszym ciągu upominać się o prawa prześladowanych i słabszych w globalnym świecie konsumpcjonizmu”.
Warto też wskazać, że na zaproszenie Bonavero Institute of Human Rights (Instytut Praw Człowieka Bonavero) i Oxford Business and Human Rights Network (Oksfordzka Grupa Biznesu i Praw Człowieka), związanych z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Oksfordzkiego, 12 lutego 2025 r. na specjalnym seminarium Bunikowski wygłosił wykład otwarty pt. „Depreciation of Arctic Indigenous Rights in the Green Transition Process: The Case Study of the Wind Farms Erected on the Fosen Peninsula in Norway” (“Deprecjacja praw rdzennych mieszkańców Arktyki w procesie zielonej transformacji. Studium przypadku farm wiatrowych wzniesionych na półwyspie Fosen w Norwegii”). Wykład wywołał ożywioną dyskusję wśród uczestników. Trzeba zauważyć, że dekadę temu wygłosił wykład na temat jurysprudencji z kodeksu Justyniana na dedykowanym seminarium w Blackfriars w Oksfordzie. Kontrast tematów seminariów na przestrzeni lat — od starożytnych zasad prawnych po współczesne wyzwania środowiskowe pośród wydarzeń takich jak Brexit i pandemia — jest dość niezwykły.