Szanowni Państwo,
na podstawie aktualnie obowiązującego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w wersji z dnia 2 listopada 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1931), tryb kierowania przez służby sanitarne na kwarantannę wygląda następująco:
1) Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.
2) Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.
3) Informacja o objęciu osoby kwarantanną, izolacją albo izolacją w warunkach domowych może być przekazana tej osobie ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon.
4) Informacja o objęciu kwarantanną jest rejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Dostęp do tego systemu ma m. in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
5) Status związany z kwarantanną, można sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE) – logowanie: https://pacjent.gov.pl/
Tryb postępowania w uczelni w takich przypadkach pozostaje bez zmian:
1) Pracownik objęty kwarantanną lub izolacją domową ma obowiązek powiadomić o tym fakcie bezpośredniego przełożonego oraz Biuro ds. pracowniczych.
2) Jeżeli pracownik chce świadczyć pracę zdalnie, musi mailowo wystąpić o zgodę do bezpośredniego przełożonego, który swoją decyzję przekazuje (także mailowo) pracownikowi i do Biura ds. pracowniczych.
3) Jeżeli bezpośredni przełożony wyrazi zgodę na pracę zdalną w trakcie kwarantanny lub izolacji domowej, to pracownik otrzymuje za ten okres pełne wynagrodzenie.
4) Jeżeli pracownik nie świadczy pracy, to otrzymuje świadczenie z ubezpieczenia chorobowego. Podstawą wypłaty świadczenia z ubezpieczenia chorobowego jest informacja zamieszczona na profilu uczelni na portalu ZUS – pracownik nie musi dostarczać decyzji sanepidu. Jeżeli wyjątkowo zdarzy się, że takiej informacji ZUS nie zmieści, to pracownik ma obowiązek złożyć oświadczenie po powrocie do pracy z kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny w Biurze ds. pracowniczych.
UWAGA! Zmiana w zakresie odbywania izolacji domowej – można świadczyć pracę zdalnie.
Pracownik może wystąpić o zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad przebywającym w kwarantannie lub w izolacji domowej:
1) dzieckiem do lat 14;
2) dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lat 18;
3) innym członkiem rodziny.
Podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie pracownika – wzór dostępny w Biurze ds. pracowniczych.